Datori

Pārāk daudz datortehnikas?

Mūsdienās iegādāties datortehniku ir ļoti vienkārši un katru gadu datoru cenas krītas, kas liecina tikai par to ka Mūra likums vēl jo projām ir spēkā un ik pa 2 gadiem datortehnikas ātrums, ko var iegādāties par vienādu cenu palielinās 2 reizes. Un tieši tāpēc arī mēs varam pašlaik turēt savā kabatā telefonu, kuram ir jaudīgāks procesors un operatīvā atmiņa nekā pirms 10 gadiem bija jebkuram Desktop klases datoram. Bet datoru attīstība un šī vieglā to iegūšana ir radījusi arī tādu paradoksu, ka cilvēki nereti iegādājas telefonus un datorus daudz vairāk nekā viņiem patiesībā tie ir vajadzīgi un tas noved pie tehnikas nelietošanas un novecošanas.

Mēs, protams, vienmēr gribam iegādāties ātrāko un jaudīgāko datoru un telefonu, lai varētu to lietot bez aizķeršanās bet tādēļ, ka datortehnika uzlabojas šādos ātrumos, tad tad ik pa 2 vai 3 gadiem parasti ir vēlme šīs iekārtas nomainīt, bet pēc tāda laika noteikti ka šī tehnika nebūs vēl novecojusi un vēl būs pietiekoši laba lai to varētu lietot vismaz vēl tikpat ilgi. Tāpēc arī lietotas datortehnikas tirgus pēdējā laikā ir visai iecienīta vieta, kur lēti un viegli dabūt sev jaunu telefonu vai klēpjdatoru un tas liecina tikai par to, ka cilvēki bieži vien iegādājas dažādas preces pat tad, kad vēl iepriekšējās nav novecojušas. Un tieši tāpat, kā tas ir automašīnu tirgū tiklīdz, kā tu iegādājies jaunu datoru, tā uzreiz šīs iekārtas reālā vērtība samazinās par 20-30% un pēc tam ar katru gadu tā vēl krietni vien samazinās. Un tas tā it sevišķi ir ar pašiem jaudīgākajiem datoriem, jo tiem parasti ir lielāks uzcenojums nekā vienkāršām darba stacijām, kas jau izmanto lētākus un zināmākus procesorus un citas tehnoloģijas.

Un viss jau būtu labi, ja cilvēki visas šīs iekārtas iegādātos par savu naudu, ko jau ir nopelnījuši, bet patiesībā liela daļa no jaunās tehnikas tiek pirkta uz kredītiem un bieži vien tieši ar īstermiņa kredītiem un tas, savukārt, nozīmē, ka pēc tam ir vajadzīga kredītu apvienošana, lai varētu šos aizdevumus apmaksāt un salikt vienā lielākā kredītā. Un tā, kā datortehnikas cena krītās visai ievērojamā ātrumā tad būtībā tev arī jāatmaksā ir vairāk naudas nekā ir tavu iegādāto preču patiesā vērtība. Un tas nebūt nav izdevīgi!! Tāpēc, ja tu gribi vienmēr iegādāties jaunākās tehnoloģijas, tad mēģini vismaz to darīt par savu naudu nevis ņem kredītus. Un tad tu daudz labāk sapratīsi, cik liela vērtība ir tavai naudai!